Leczenie aft

afta
.

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat – praktycznie od urodzenia, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych mleczaków, powinniśmy co najmniej raz dziennie przemywać dziecku dziąsła i usuwać osadzające się na nich resztki pokarmu. Brak odpowiedniej higieny, jak również alergia pokarmowa lub niewyparzony smoczek oraz zwiększona skłonność dziecka do gryzienia lub żucia różnych przedmiotów w czasie ząbkowania – to wszystko może przyczyniać się do powstawania aft. Czym właściwie jest afta, jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Bolesne, ale niezakaźne

Afty to niewielkie owrzodzenia powstające wewnątrz jamy ustnej: na podniebieniu twardym i miękkim, na wewnętrznej stronie policzków, na języku. Zazwyczaj przybierają postać pęcherzyków z czerwoną obwódką, o średnicy kilku milimetrów. Afty pojawiają się zazwyczaj wskutek infekcji bakteryjnej i nie są zaraźliwe – są za to dość bolesne i dokuczliwe, szczególnie w przypadku małych dzieci. Objawy, które mogą świadczyć o wytworzeniu się afty, to gorączka, brak apetytu, rozdrażnienie i nadmierna płaczliwość.

Przyspieszyć gojenie

Jeżeli zauważymy aftę u naszej pociechy, przede wszystkim nie należy panikować –tego typu nadżerki goją się w ciągu kilku do kilkunastu dni i nie musimy konsultować ich z lekarzem. Pamiętajmy jednak o tym, że ta dolegliwość jest męcząca dla dziecka, więc powinniśmy zastosować odpowiednie środki, które nie tylko złagodzą ból, ale również przyspieszą gojenie się aft. Możemy zatem skorzystać z dostępnych na rynku produktów farmaceutycznych i para farmaceutycznych lub spróbować domowych sposobów.

Maść czy spray?

W aptece znajdziemy wiele preparatów dostępnych bez recepty, pomocnych w walce z aftami. Największą popularnością cieszą się obecnie maści, żele i spraye, np. http://dentoseptamini.pl/, które działają zarówno przeciwbólowo, jak też przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a więc przyspieszają proces eliminacji aft i zapobiegają powstawaniu nowych. Tego typu środki zawierają często wyciąg z rumianku, arniki lub mięty pieprzowej, a także garbniki i olejki eteryczne o właściwościach antyseptycznych. Ważne jest również, aby miejsca po aftach sprawnie się zagoiły oraz miały zapewnioną odpowiednią ochronę i nawilżenie – dlatego warto sprawdzić, czy dany specyfik ma w składzie witaminy i glicerynę. Skuteczność maści, sprayów i żelów jest porównywalna, natomiast jeżeli chodzi o aplikację, to bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest spray typu Dentosept A mini. Stosując maść, dotykamy aft, a to powoduje ból i może nie być zbyt pozytywnie przyjęte przez dziecko. Natomiast sprayem jedynie lekko spryskujemy zakażone miejsce, nie wywołując dodatkowych nieprzyjemności.

Kilka domowych sposobów

Pamiętajmy o tym, że specyfiki z apteki możemy stosować jedynie w określonych dawkach. W związku z tym warto wspomóc leczenie także domowymi sposobami, które mają na celu przede wszystkim zapewnienie naszym pociechom ulgi. Najbardziej powszechną metodą jest płukanie ust herbatką z rumianku lub szałwii – wyciągi z tych roślin znajdują się również w preparatach aptecznych i mają właściwości antybakteryjne. Poza tym nie możemy zapominać o odpowiedniej diecie, pozbawionej słonych czy kwaśnych elementów. Znacznym ułatwieniem będzie także podawanie dziecku rozdrobnionych, zmiksowanych potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + = 11