Jak uchronić maluszka przed zarażeniem grypą żołądkową?

dziecko
.

Rotawirusy powodujące grypę żołądkową mają ogromna żywotność. Chory może zarazić inne osoby nawet dwa tygodnie po pojawieniu się pierwszych objawów. Jak uchronić nasze maleństwa przed zarażeniem?

Trudno jest uniknąć grypy żołądkowej, jeśli któryś z domowników na nią cierpi. Szczególnie dokuczliwa może być dla najmłodszych członków rodziny – niemowlęta i dzieci dużo silniej przechodzą objawy tej choroby. W skrajnych przypadkach konieczna może być nawet hospitalizacja, bowiem nie jest trudno o odwodnienie małego organizmu.

Jak się okazuje, najważniejsza jest profilaktyka. Grypa żołądkowa przenosi się droga pokarmową, a także kropelkową, więc należy pilnować tego, by chory nie miał zbyt wielkiego kontaktu z maluszkiem. Uchronić nasze dziecko może także szczepienie. Cykl szczepień powinien być rozpoczęty między szóstym a dwunastym tygodniem życia, w czasie kiedy dziecko jest całkowicie zdrowy, a zakończony nie później niż w trzydziestym drugim tygodniu życia. Szczepienie takie jest aplikowane w formie dwóch dawek szczepionki jednoskładnikowej lub trzech dawek pięcioskładnikowej szczepionki. Podawana jest ona doustnie i odstęp między dawkami musi wynosić minimum jeden miesiąc.

Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest przestrzeganie zasad higieny osobistej – mycie rąk po każdym skorzystaniu z toalety, dezynfekcja toalety, klamek i wszelkich przedmiotów, które mogłyby zostać dotknięte przez niemowlę, jest obowiązkowa. Każdy kontakt z dzieckiem także powinien być poprzedzony dokładnym, trzydziestosekundowym myciem rąk; kontakty te powinny być ograniczone do niezbędnego minimum – przytulanie i całowanie niemowląt nie powinno być w tym czasie nadużywane. Mycie rąk powinno być także obowiązkiem po przyjściu do domu, po każdym wyjściu na zewnątrz. Niezbędnym gadżetem do każdej torebki w tym czasie są chusteczki nawilżane lub żele antybakteryjne, które mogą nas uratować w sytuacji, kiedy Ne będziemy miały dostępu do wody. Przetarcie dłoni przed przywitaniem czy posiłkiem pozwoli na niezarażenie nie tylko dziecka, ale i znajomych i współpracowników.  Ważnym elementem jest regularne wietrzenie mieszkania – wymiana powietrza może zmniejszyć ryzyko zarażenia. Po zakończeniu choroby należy dokładnie umyć całe mieszkanie, należy przy tym pamiętać, że chory przestaje zarażać wtedy, kiedy złuszczy się cała zniszczona śluzówka jelita – a trwać to może do dwóch tygodni po rozpoczęciu choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 62 = 65