Kolka u niemowląt – jak pomóc?

dziecko
.

Płaczące niemowlę nerwowo prężące swoje ciałko… Niezwykle bolesny widok dla każdej matki, która cierpi razem z dzieckiem. Kolka u noworodka pojawia się najczęściej około 3 tygodnia życia i może ciągnąć się przez kilka miesięcy, skutecznie spędzając sen z powiek rodziców i ich pociech. Karmienie mlekiem modyfikowanym czy mlekiem matki nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia – lekarze wciąż nie zdiagnozowali przyczyny męczących dolegliwości u bobasów. Zapoznajmy się dziś z objawami towarzyszącymi kolce jelitowej oraz ze sposobami, które uśmieżą ból i pozwolą cieszyć się spokojnymi, pierwszymi miesiącami wspólnego życia!

Jak zdiagnozować kolkę jelitową?

Jeżeli potrzeby fizjologiczne dziecka są zaspokojone, a mimo wszystko płacz, rozdrażnienie  grymaszenie trwa kilka godzin to temat kolki jelitowej może dotyczyć również Was. Płacz jest głośny, towarzyszy mu zaczerwienie na twarzy, a niemowlak pręży się, napina brzuszek i podkurcza nóżki. Kolka jelitowa u dzieci najczęściej występuje regularnie – pojawia się w tych samych porach dnia i może trwać do kilku godzin, czyli można powiedzieć… wieczność! Niestety mimo wielu starań dziecko podczas trwającej kolki jelitowej ciężko uspokoić – płacz może być nieprzerwany, a nawet zanoszący. Objawy towarzyszące problemom z brzuszkiem są charakterystyczne, więc zdiagnozowanie dolegliwości nie jest trudne – im wcześniej tym lepiej!

Przyczyny kolki jelitowej u niewoląt

Uważa się, że kolka może być wywołana niedojrzałością układu pokarmowego, który reaguje w ten sposób na przyjmowany pokarm. Przypuszczalnie na występowanie problemów jelitowych może mieć również wpływ alergia pokarmowa na białko lub nietolerancja laktazy – enzymu trwiącego mleko, który znajduje się w obydwóch formach pokarmu dla niemowląt. Bolesne skurcze jelit mogą być spowodowane zbyt dużą ilością połykanego powietrza, podczas karmienia – w momencie gdy dziecko zbyt łapczliwie ssie, lub jest nieprawidłowo ułożone i smoczek od butelki nie jest w całości wypełniony mlekiem. Wraz z pokarmem do żołądka dziecka dostają się pęcherzyki powietrza, które następnie gromadzą się w jelitach i wywołują skurcze oraz wzdęcia, które niemowlak identyfikuje jako ból. Palenie papierosów, stres i niepokój matki karmiącej piersią, również może odbić się na kondycji dziecka i dolegliwościach bólowych brzucha. Wiele kontrowersji wśród młodych mam wywołuje również temat diety matki karmiącej piersią, która może mieć wpływ na występowanie kolki jelitowej u dzieci czy alergii na wybrane produkty spożywcze – jak głosi jedna z matek, która jest również znanym ginekologiem oraz pisarką: Nicole Sochacki nie istnieje coś takiego, jak menu, którego powinna przestrzegać kobieta karmiąca dziecko piersią, jednakże jest to kwestia indywidualna.

Jak pomóc dziecku podczas kolki jelitowej?

Mimo, iż kolka jelitowa u niemowląt nie jest traktowana jako choroba lub patologia organizmu, istnieje sporo produktów przeznaczonych dla bobasów, które mogą zmniejszyć lub całkowicie zniwelować problem z dolegliwościami jelitowymi. Krople, które zalecane są w przypadku kolek jelitowych można zakupić w aptekach bez recepty, jednakże problem warto skonsultować z pediatrą, który przeprowadzi dokładny wywiad i wyelimuje podejrzenie innych chorób, które mogą wywoływać podobne objawy. Ze względu na to, iż naukowo nie stwierdzono przyczyny występowania kolek nie istnieje lek na kolkę, a leki, które pozwolą zmniejszyć problemy jelitowe. Produkty zalecane podczas leczenia najczęściej zawierają w składzie laktazę, żywe kultury bakterii lub simetikon i dimetikon, które łagodzą wzdęcia i dolegliwości jelitowe. Jeszcze raz podkreślę, leki dostępne są bez recepty, jednak każdy przypadek warto skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiedni produkt: Delicol lub Espumisan. Szerokim echem wśród matek, które szukają złotego środka na rozwiązanie problemów z kolką jelitową jest niemiecki produkt Sab Simplex, który nie jest dostępny na polskim rynku farmaceutycznym – jak to mówią, tonący chwyta się brzytwy, lecz nie w każdym przypadku warto – krople Espumisan 100mg zawierają taką samą dawkę simetikonu (aż 100mg) jak niemiecki krople Sab Simplex! Pamiętajmy jednak, że jak głosi przysłowie trawa u sąsiada zawsze będzie bardziej zielona, lecz czy rzeczywiście niemiecki krople będą lepsze od naszego rodzimego Espumisanu?

Kolka jelitowa ustępuje samoistnie w przeciągu pierwszych 6 miesięcy życia, lecz widok męczącego się dziecka jest ciężki, dlatego też skonsultuj się z lekarzem i skorzystaj z dostępnych środków łagodzących, które pozwolą Wam cieszyć się pierwszymi miesiącami wspólnego życia bez męczących dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

89 + = 95