Jak wyglądają badania bilansowe w gimnazjum?

badanie wzroku
.

Co jakiś czas w szkole podstawowej, gimnazjum czy w szkole średniej przeprowadzane są badania bilansowe, aby określić stan zdrowia młodego człowieka. Te w gimnazjum nie różnią się wiele od tych przeprowadzanych w szkole podstawowej, jednak napawają młodego człowieka przerażeniem. Nic dziwnego – jest to okres, kiedy ciało zarówno dziewczynki jak i chłopca zmienia się, więc jest to dla nich wstydliwa sprawa. Dlatego z poniższego artykułu dowiedzą się, czego mogą się spodziewać.

Badanie wzroku

Przez nastolatków uważane za najmniej problematyczne – pewnie ze względu na to, że można sprawdzić kto ma sokoli wzrok w klasie i że nie trzeba się do niego rozbierać czy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Najczęściej polega ono na odczytywaniu literek od największych do najmniejszych na specjalnej tablicy. Jeżeli dziecko jest w stanie przeczytać daną linijkę, to pokazuje się mu coraz to mniejsze znaczki. Badanie wzroku wykonuje się osobno na prawe i lewe oko. Podczas zasłaniania należy pamiętać, aby nie dociskać drugiego oka. Oczywiście lekarz przeprowadza krótki wywiad z dzieckiem pytając czy widzi ostro, czy nie ma problemu z oczami. Czasami pokazuje się również obrazki z kropkami w dwóch różnych kolorach i prosi się aby dziecko odczytało cyfrę znajdującą się na rysunku. To badanie wzroku ma z kolei wychwycić objawy daltonizmu.

Waga i wzrost

Standardowo waży się nastolatka oraz mierzy. Dane zapisuje się w karcie, którą dziecko posiada od rozpoczęcia nauki. Dzięki temu można monitorować postępy oraz stwierdzać nadwagę czy niedowagę. Lekarz sprawdza także postawę ciała – zapewne każe nam stanąć prosto, a następnie pochylić się – dzięki temu wykluczy takie schorzenia jak skoliozę, lordozę czy kifozę. Jeżeli wyjdą jakieś nieprawidłowości to będziemy mogli zasięgnąć porady specjalisty i próbować korygować wady postawy poprzez rehabilitację. Sprawdzane jest również ciśnienie krwi.

Wstydliwe badania

W gimnazjum lekarz musi zbadać także te obszary naszego ciała, które uważamy za wstydliwe. Wiąże się to zazwyczaj ze stresem u młodych osób, gdyż w przeciwieństwie do dorosłych nie uważają jeszcze badań nago za coś normalnego. U obojga płci pojawia się pierwszy zarost w okolicach intymnych, u chłopców dodatkowo na twarzy. Te zmiany nie pojawiają się u wszystkich w tym samym czasie, więc nie ma się czym denerwować. U dziewczynek zaczynają rosnąć piersi, wiele z nich ma już pierwszą miesiączkę za sobą. Padną oczywiście pytania kiedy pojawił się pierwszy okres oraz co ile dni on występuje. Dobrze jest mieć zawczasu przygotowane odpowiedzi na te pytania, by nastolatka nie krępowała się, że czegoś zapomni z nerwów.

Chłopcy dodatkowo mają sprawdzane jądra, więc muszą ściągnąć spodnie do badania. Doktor ocenia ich umieszczenie w mosznie oraz wielkość. Badanie jest zdecydowanie bardziej komfortowe dla chłopców, gdy przeprowadza je lekarz – mężczyzna.

Badania bilansowe są prowadzone na każdym etapie edukacji. Dobrze jest wiedzieć na czym one polegają, aby wytłumaczyć dziecku co się będzie z nim działo. Na szczęście większość badań, takich jak badanie wzroku czy postawy, przebiega bezstresowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 8 = 1