Klocki dla dziecka – jak wybrać klocki dla malucha, 2-3 latka i starszego dziecka?

klocki
.

Klocki niewątpliwie są najpopularniejszą i najbardziej lubianą zabawką przez dzieci w każdym wieku – tak chłopców, jak i dziewczynki. Podpowiadamy, jakie klocki kupić dla maluszków i starszych dzieci, by były dla nich bezpieczne i zachęciły je do zabawy.

Czego uczą klocki?

Zapewne wielu rodziców zastanawia się nad tym, po co kupować dziecku klocki – jakie są tego korzyści. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo, jeśli chodzi o jego rozwój. Przede wszystkim doskonale wpływają na motorykę małą, sprawność manualną, uczą precyzji, rozwijają wyobraźnię – także przestrzenną, uczą koncentracji, wytrwałości i cierpliwości.

Jakie klocki dla najmłodszych?

W sklepach jest bardzo duży wybór klocków dla dzieci (http://www.urwis.pl/klocki). Jednak te najmłodsze dzieci dopiero uczą się jak chwytać w rączki i jak się bawić, dlatego należy wiedzieć, jakie klocki wybrać, by były dla nich odpowiednie.

Dla maluchów najlepsze są duże, nieskomplikowane klocki. Przede wszystkich pociecha nie ma jak ich połknąć, nie ma też problemów z ich trzymaniem w rączkach. Najlepsze są klocki wykonane z pianki – są miękkie, przyjemne w dotyku, kolorowe – pobudzają zmysł wzroku dziecka, można je stosować nawet w kąpieli.

Maluchom warto kupić również kolorowe, drewniane klocki o geometrycznych kształtach. Dziecko może z nich układać wieże, zamki i inne budowle.

Świetne są również duże, plastikowe klocki, nieskomplikowane w łączeniu, takie jak te marki Wader, MEGA BLOCKS, czy Clemmy.

Klocki dla 2-3-latka – jakie wybrać?

Dla starszych dzieci jest znacznie większy wybór klocków. Oczywiście 2 i 3 latek chętnie pobawią się dużymi klockami drewnianymi, czy plastikowymi, ale warto postawić na bardziej skomplikowane, składające się z większej ilości elementów, o bardziej wymyślnych kształtach.

Największą popularnością cieszą się oczywiście klocki LEGO Duplo. Zarówno dostępne w dużych zestawach do kreatywnej zabawy, jak i tematycznych – w których składa się domek, lokomotywę lub zagrodę dla zwierząt.

Na uwagę zasługują również klocki konstrukcyjne, tzw. jeżyki. Sprzedawane są w zestawach składających się z elementów różnej wielkości i kształtu, z których można tworzyć wymyślne konstrukcje.

Dla 2-3-latka doskonałe będą również klocki obrazkowe. To sześciany z namalowanymi fragmentami obrazków, działające na zasadzie puzzli. Uczą dziecko spostrzegawczości.

Jakie klocki dla kilkulatka?

Dla starszych dzieci jest znacznie większy wybór klocków, w tym tematycznych i dość skomplikowanych w składaniu. Największą popularnością cieszą się klocki LEGO – zwłaszcza te z serii City, w których dominują pojazdy, a także konstrukcje nawiązujące do znanych filmów, np. Gwiezdnych Wojen, czy superbohaterów.

Warto zwrócić uwagę również na klocki magnetyczne, które pozwalają dzieciom tworzyć skomplikowane budowle. Świetne dla starszych dzieci są również klocki konstrukcyjne, np. łączone napami, Clics, czy Zoob.

Jak widać – jest ogromny wybór klocków. W zależności od wieku dziecka na rynku jest wiele zestawów. Warto stawiać na różnorodne, gdyż każde uczą pociechę czegoś innego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 85 = 91