Ogrodzenie placu zabaw

plac zabaw
.

Plac zabaw to miejsce, w którym dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas i się bawić. Powinien od spełniać wiele wymagań, aby ochronić przed przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Przepisy mówią, że nie musi on być ogrodzony, jednak aby łatwiej było upilnować maluchy i utrzymać plac w dobrym stanie, obecność ogrodzenia jest jak najbardziej wskazana.

Czy warto ogrodzić plac zabaw?

Ogrodzenie placu zabaw spełnia kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim określa przestrzeń, na jakiej mogą się bawić maluchy. Dzięki niemu nie ma obawy, że dzieci wybiegną z piłką na chodnik lub alejkę w parku, w której odpoczywają starsi ludzie. Ponadto ogrodzenie jest bardzo ważne jeśli plac zabaw znajduje się w pobliżu drogi, parkingu, czy np. jeziora. Zapewnia ono wtedy skuteczną blokadę przed wybiegnięciem podopiecznych i spowodowaniem wszelkich, niebezpiecznych sytuacji. Na zamkniętych osiedlach, czy z dala od ruchu, w spokojnej okolicy często miejsca zabaw są oddzielana roślinnością. Jednak ogrodzenie ma jeszcze inną, niezwykle istotna funkcję – chroni przed zwierzętami. Właściciele często udają się ze swoimi pupilami na spacer i nie zwracają uwagi, gdzie pies załatwia swoje potrzeby, podobnie jak bezpańskie psy. Ponadto nie ma także obawy, że zwierzach może zrobić dziecku krzywdę. Ogrodzenia są także zabezpieczeniem przed wandalami. Wprawdzie mogą oni je bez problemu przeskoczyć, jednak jest to swojego rodzaju bariera psychologiczna. Informacje o ogrodzeniach planów zabaw znajdziemy na stronie internetowej: https://krpz.pl/strona/49/czy-plac-zabaw-powinien-byc-ogrodzony.

Rodzaje i wysokość ogrodzeń

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że ogrodzenie placu zabaw nie może stwarzać żadnego zagrożenia dla dzieci. Musi być ono wykonane z trwałych materiałów, wolnych od ostrych zakończeń. Najlepiej, żeby nie było to ogrodzenie drewniane, z uwagi na możliwość łatwego zniszczenia, wbicia sobie drzazgi czy z uwagi na łączenia np. za pomocą gwoździ. Ogrodzenie nie powinno się także składać z elementów, które są dość szeroko rozstawione, aby maluch nie próbował tam wsadzić główki. Kształt i materiał, z którego wykona się płotek, powinien być dopasowany do warunków panujących wkoło. Inne rozwiązanie będzie pasowało, w przypadku nowoczesnych osiedli, a inne w centrum miasta. Bardzo istotną kwestią jest także furtka. Przede wszystkim nie powinna być węższa niż 1 metr, aby można było spokojnie przejechać wózkami dziecięcymi, czy wózkami dla osób niepełnosprawnych. Dobrze także, aby otwierała się na zewnątrz obiektu. W przypadku placów zabaw, które zajmują większy teren, furtki powinny być tak rozstawione, aby nie było problemu z szybką ewakuacją w razie takiej konieczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

81 − 72 =