W naszym kraju działa kilkadziesiąt placówek zajmujących się leczeniem niepłodności. Tak duża ich ilość sprawia, że nie jest łatwo zdecydować się na tą właściwą, a jest to niezwykle ważne. Od tego bowiem zależy, czy będziemy mogli w końcu cieszyć się upragnionym macierzyństwem. Podpowiemy tu, jak wybrać najlepszą klinikę leczenia niepłodności.
Problem niepłodności może dotyczyć każdego z nas
W 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną. Szacuje się, że w Polsce nawet 20 – 25 procent par ma problemy z zajściem w ciąże. Sygnałem, który powinien zwrócić naszą szczególną uwagę, jest niemożność zajścia w nią, po okresie 12 miesięcy podejmowanych prób, bez używania jakiejkolwiek antykoncepcji. Wtedy należy zdecydować się na jej leczenie, a kluczowe znaczenie ma tutaj wybór najlepszej kliniki leczenia niepłodności. Szczególnie, że średnia skuteczność w przypadku zapłodnienia in vitro, wynosi w naszym kraju, prawie 40 procent. Zatem nie ma co zwlekać i warto już teraz wybrać odpowiedni ośrodek.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej kliniki leczenia niepłodności?
Każda niepłodna para chce mieć pewność, że klinika, którą wybierze będzie odpowiadała jej indywidualnym potrzebom. Jak wykazują przeprowadzone badania, większość respondentów, która decyduje się na leczenie metodami wspomaganego rozrodu, za podstawowe kryterium wyboru przyjmuję renomę danej placówki. To samo tyczy się podejścia personelu do pacjenta, autorytetu lekarza, a także jasno określonych cen wszystkich zabiegów.
W Polsce działa około 70 klinik tego typu, z czego kilkanaście z nich, może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i bardzo szerokim wachlarzem proponowanych usług. Cała procedura zaczyna się od etapu diagnostycznego, następnie przeprowadzane są podstawowe metody leczenia, a wszystko kończy się programem in vitro i procedurami mu towarzyszącymi. Czym zatem kierować się, aby dokonać właściwego wyboru?
Po pierwsze – skuteczność kliniki leczenia niepłodności
Skuteczność leczenia jest najważniejszym kryterium wyboru kliniki. Wyniki badań Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE 2010) pokazują, że w naszym kraju, średnia skuteczność zapłodnienia in vitro wynosi 37,3 proc. Daje nam to jeden z najlepszych wyników na tle innych państw Unii Europejskiej. Szczególnie wysoką skuteczność tej metody, osiąga się u kobiet do 35 roku życia. W ich przypadku szansa na urodzenie potomka, w sześciu cyklach, przekracza 80 procent.
Skuteczność kliniki leczenia niepłodności zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszym jest doświadczenie zespołu lekarzy i embriologów. Drugim natomiast są metody i technologia wykorzystywana w tym celu. Niezbędne jest posiadanie przez klinikę certyfikatów ISO lub innych systemów jakości. Dają nam one pewność, że procedury stosowane w danym ośrodku spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa i organizacji pracy. Zaleca się także, aby zwrócić uwagę na to, czy placówka jest związana z międzynarodowymi organizacjami medycyny rozrodu, takimi jak ESHRE i ASRM. Wtedy klinika zachowuje europejskie standardy, a swoje wyniki dotyczące skuteczności, sprawozdaje na zewnątrz.
Z rezerwą trzeba również podchodzić do wyników ciążowych, które publikowane są na stronach placówek. Często nie wiadomo bowiem, czy dotyczą one ciąż potwierdzonych badaniem krwi, czy też tymi na podstawie bicia serca płodu. Warto również sprawdzić jakie dodatkowe certyfikaty posiada dana klinika i pracujący w niej lekarze. Zwykle są one umieszczone na stronach internetowych lub ścianach gabinetów. Dobrym przykładem kliniki i transparentności jest np. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA.
Po drugie – tanio nie zawsze znaczy dobrze
Szczególnie przy tak ważnym aspekcie naszego życia jak posiadanie dziecka. Przy kosztach całego leczenia, w tym i in vitro należy spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. Aby trafnie rozpoznać źródło problemu, potrzebne są dokładne badania diagnostyczne, oszczędzanie na nich nie wróży niczego dobrego, a na pewno nie przybliża nas do narodzin upragnionego potomka. Tylko dobrze i w pełni fachowo przeprowadzony program leczenia, może zakończyć się wyczekiwaną ciążą.
Do innych czynników, którymi powinniśmy się kierować należą także: opinia innych pacjentów, oferta poszczególnych klinik i ich odległość względem naszego miejsca zamieszkania.