Rozstępy mogą pojawić się u każdego, niezależnie od wieku czy płci. To problem dotyczący młodzieży w okresie dojrzewania, sportowców, osób odchudzających się, ćwiczących na siłowni czy kobiet w ciąży. Jak powstają rozstępy? Dlaczego możemy zauważyć białe i czerwone pasma? Czy rozstępy można zlikwidować? Odpowiedzi poniżej.
Jak powstają rozstępy?
Rozstępy powstają w wyniku zakłócenia pracy fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. To właśnie włókna kolagenu i elastyny odpowiadają za jędrność i elastyczność naszej skóry, a także jej zdolność do rozciągania się i kurczenia. Kiedy fibroblasty nie pracują właściwie, wytwarzają włókna, które są słabsze i mniej sprężyste. W efekcie uszkodzone włókna pękają podczas rozciągania się.
Negatywny wpływ na funkcjonowanie fibroblastów mają przede wszystkim hormony, a zwłaszcza zbyt wysokie stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu w organizmie. Jest to naturalne podczas ciąży, ale przyczyną takiego stanu mogą być też niektóre choroby czy przyjmowanie sterydów. Skłonność do rozstępów może mieć ponadto podłoże genetyczne.
Szybkie działanie – widoczne efekty
Przy dużym, dość gwałtownym przyroście masy ciała nasza skóra rozciąga się powyżej granic naturalnej elastyczności. Uszkodzenie tkanki doprowadza do stanu zapalnego – to dlatego na początku na naszym ciele możemy zaobserwować czerwone rozstępy. Procesowi pojawiania się rozstępów często towarzyszy swędzenie. To ostatni moment, kiedy jesteśmy w stanie przeciwdziałać powstaniu widocznych blizn: niezbędna jest wzmożona pielęgnacja skóry. Zaleca się przede wszystkim stosowanie specjalistycznych, intensywnie działających kosmetyków. Warto sięgać szczególnie po te, które zawierają składniki poprawiające jędrność i elastyczność skóry oraz mikroelementy sprzyjające procesowi jej regeneracji. Skuteczny krem na rozstępy powinien mieć w swoim składzie m.in. kolagen, soję, wąkrotkę azjatycką, awokado czy masło shea.
Dzięki temu pasma będą znacznie mniej widoczne. To ważne, aby w porę zareagować, ponieważ z czasem rozstępy będą bledły, przyjmując barwę perłową.
Co z białymi rozstępami?
Białe rozstępy to po prostu starsze rozstępy w fazie zanikowej. Oznacza to, ze stan zapalny ustąpił, a ubytki w tkance zastąpiła tkanka bliznowata. Całkowite usunięcie starych rozstępów jest niestety niemożliwe, ale możemy znacznie zmniejszyć ich widoczność, stosując preparaty i zabiegi kosmetyczne.
Więcej informacji na ten temat, a także porady jak zapobiec rozstępom znajdziesz tutaj. z linkiem do http://www.mustela.pl/content/Czerwone-i-biale-rozstepy-Czym-sie-od-siebie-roznia-Czy-trzeba-je-leczyc-na-rozne-sposoby