Moda na retro, moda na eko – najpiękniejsze drewniane zabawki idealne na prezent

zabawki
.

Drewniane zabawki przeżywają prawdziwy renesans. Przez długi czas traktowane po macoszemu, teraz znikają ze sklepowych półek i stron internetowych z zawrotną prędkością. Nic dziwnego – są ekologiczne, bezpieczne dla dzieci i bardzo trwałe. Jeśli nie masz pomysłu na prezent świąteczny dla swojego dziecka, sprawdź koniecznie, co warto wybrać i dlaczego.

Skąd tak duże zainteresowanie drewnianymi zabawkami? Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem świadomości konsumentów – nie tylko w kwestii bezpieczeństwa zabawek, ich wpływu na organizm dziecka, ale też w kwestii ekologii i wpływu procesu produkcji na środowisko. Rodzice coraz częściej sprawdzają oznaczenia zawarte na opakowaniach. Najważniejsza jest etykieta CE, która w przypadku zabawek sprzedawanych na ternie Unii Europejskiej jest obowiązkowa i oznacza zgodność produktu z unijnymi normami bezpieczeństwa. Inne oznakowania to np. znak jakości Blaue Engel, informujący o tym, że proces produkcji danej zabawki jest przyjazny środowisku, certyfikat jakości LGA (test pod kątem wytrzymałości, palności, zawartości szkodliwych substancji i czystości) czy znak bezpieczeństwa i nietoksyczności TÜV (test pod kątem zawartości szkodliwych substancji). Warto wybierać produkty, które je posiadają.

Sklepowe półki uginają się od ciężaru przeróżnych zabawek z najrozmaitszymi funkcjami, ale też od ich tanich, chińskich podróbek, które często nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa. Maluchy od pierwszych miesięcy życia są zagrożone nadmiarem bodźców związanych z postępem techniki. Telewizory, tablety, smartfony, interaktywne zabawki… Wielu rodziców decyduje się na powrót do korzeni, czyli tradycyjnych, prostych zabawek, które pamiętają ze swojego dzieciństwa. Prawdopodobnie także stąd bierze się stale rosnąca popularność drewnianych klocków, pojazdów czy domków dla lalek.

Zalety drewnianych zabawek

Drewniane zabawki mają wiele zalet. Wśród nich należy wymienić choćby trwałość – najlepiej świadczy o tym fakt, że często są przekazywane z pokolenia na pokolenie, zazwyczaj zachowane w idealnym stanie, ponieważ nie kruszą się, nie pękają i praktycznie wcale nie psują. Kolejną zaletę stanowi to, że są bezpieczne dla dzieci – nie zawierają szkodliwych, toksycznych substancji, takich jak ołów czy ftalany, jak to bywa w przypadku zabawek plastikowych (głównie tych bardzo tanich, importowanych z Chin), posiadają liczne certyfikaty i spełniają wymogi światowych standardów. Farby, którymi się je pokrywa są nietoksyczne i przyjazne dla zdrowia. Drewniane zabawki są ekologiczne – proces ich produkcji jest bezpieczny dla środowiska. Ponadto mają pozytywny wpływ na rozbudzanie kreatywności oraz stymulowanie rozwoju dzieci.

TOP 10 – najpiękniejsze drewniane zabawki

Klocki

Proste formy drewnianych klocków pobudzają wyobraźnię maluchów, a brak instrukcji niczym jej nie ogranicza – można z nich zbudować wszystko. Idealne dla dzieci w każdym wieku.

Kolejka

To marzenie każdego chłopca (a nierzadko – także jego taty). Przyjazd na stację, zabieranie pasażerów, budowanie miasteczka, pakowanie i rozładunek różnych towarów – im bardziej rozbudowana trasa kolejki, tym więcej wspaniałej zabawy.

Pojazd

Drewniane pojazdy mogą być ciekawą alternatywą dla tych plastikowych. Są o wiele trwalsze i prezentują się naprawdę bajecznie.

Sorter

Sortery mają mnóstwo odmian – od najprostszych kostek z kilkoma otworami po rozbudowane konstrukcje z wieloma dodatkowymi funkcjami. Łączy je natomiast to, że są nieocenioną pomocą w nauce rozpoznawania kolorów i kształtów. Warto dopasować poziom trudności sortera do wieku maluszka.

Konik na biegunach

To jedna z najpopularniejszych drewnianych zabawek, równie kultowa jak klocki czy kolejka. Chyba nie ma na świecie dziecka, które nie chciałoby go mieć w swoim pokoju.

Domek dla lalek

Każda kilkuletnia dziewczynka marzy o domku dla lalek z prawdziwego zdarzenia. Ten drewniany będzie z pewnością dużo trwalszy niż plastikowy czy tekturowy.

Rowerek biegowy

Rowerek bez pedałów, napędzany siłą nóżek dziecka, to doskonały prezent dla dwulatków, które wykazują zainteresowanie rowerem, ale są na to jeszcze za małe. Dzięki rowerkowi biegowemu nauczą się utrzymywać równowagę i odpowiednio manewrować ciałem, co znacznie ułatwi im późniejsze próby jazdy na tradycyjnym rowerze.

Układanka

Drewniane układanki – zarówno te prostsze, jak i bardziej skomplikowane, np. sześcienne – rozwijają sprawność manualną, zdolność koncentracji i logicznego myślenia. Maluchy je uwielbiają.

Figurki

Podczas zabawy można je wykorzystać na wiele sposobów. Łatwo też dopasować figurki do zainteresowań dziecka – zwierzątka, samochody, statki, samoloty. Będą piękną ozdobą pokoju.

ZAŁĄCZNIK
drewianazabawka2.jpg

Zabawki do pchania lub ciągnięcia na sznurku

Idealni towarzysze spacerów i pomocnicy podczas pierwszych prób chodzenia. Te kolorowe zabawki na kółkach wpływają na rozwój sprawności motorycznej maluszka i dają mu mnóstwo radości.

Advertisement

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

68 − = 59