Pielęgnacja skóry niemowlęcia

skóra dziecka
.

Skóra niemowlęcia i małego dziecka znacząco się różni od skóry dorosłego człowieka i zaczyna ją przypominać dopiero w okolicach trzeciego roku życia, dlatego wymaga szczególnej troski i specjalnej pielęgnacji. Jak zatem właściwie dbać o skórę dziecka?

Właściwości skóry dziecka

U noworodka naskórek jest cieńszy i delikatniejszy od skóry dorosłego człowieka, dlatego jest szczególnie narażony na podrażnienia. Odczyn skóry u niemowlaka ma mniej kwaśny odczyn i dopiero po kilku tygodniach uzyskuje właściwy poziom pH na poziomie 5,4-5,9. Ponadto skóra dziecka jest jaśniejsza i słabiej produkuje barwnik, dlatego jest zdecydowanie bardziej wrażliwa na promienie słoneczne. Gruczołów potowych w skórze dzieci i niemowląt jest mniej i gorzej funkcjonują, dlatego właśnie dzieci podatne są na przegrzanie, gdyż gorzej adaptują się do wysokiej temperatury. Stosunek powierzchni skóry do masy ciała jest znacznie większy niż u dorosłego człowieka, dlatego dzieci tracą przez skórę znaczną część wody oraz narażone są na szybkie przegrzanie i wychłodzenie. Zwiększone jest także wchłanianie substancji kontaktujących się bezpośrednio ze skórą. To dlatego mówi się czasem, że dziecko oddycha przez skórę i tak ważne jest stosowanie kosmetyków oraz płynów do prania przeznaczonych dla dzieci.

Kąpiel i pielęgnacja

W pierwszych tygodniach życia codzienna kąpiel nie jest bezwzględnie konieczna, a niektórzy lekarze i położne uważają, że nawet lepiej jeśli nie zmywamy naturalnego płaszcza ochronnego środkami myjącymi. Warunkiem jest jednak to, że podczas każdorazowej zmiany pieluszki skóra w tych okolicach jest dokładnie przemywana i nawilżana. O codzienną kąpiel należy dbać, gdy dziecko zaczyna się samodzielnie przemieszczać oraz jeść, a zatem zwyczajnie się brudzi. Po za tym o kąpieli należy pamiętać w upalne dni, gdyż skóra bardziej się poci. Należy pamiętać, że mydła i płyny przeznaczone dla dorosłych mogą podrażniać skórę niemowlęcia, dlatego należy używać kosmetyków przeznaczonych dla najmłodszych. Dziecko wystarczy umyć ręką z odrobiną płynu do kąpieli przeznaczonego dla niemowląt. Nie należy używać myjek, których nie można wyprać i wygotować. Główkę wystarczy myć dwa razy w tygodniu używając zamiast szamponu, płynu stosowanego do mycia dziecka. Po kąpieli konieczne jest nawilżenie całego ciała za pomocą balsamu lub oliwki.

Atopowe zapalenie skóry

Jeżeli mimo prawidłowej pielęgnacji skóra na policzkach, łokciach, na zgięciu kolan i nadgarstków, a także szyi i tułowiu staje się sucha i czerwona, to może być to objaw atopowego zapalenia skóry. Efektem tych zaczerwień jest stan zapalny oraz świąd skóry. Skóra atopowa ulega bardzo łatwym i częstym podrażnieniom pod wpływem potu, barwników użytych do produkcji ubranek oraz źle wypłukanego proszku do prania. Maluchy z atopią mają problem z odbudowywaniem powłoki ochronnej skóry, dlatego w ich przypadku lepiej stosować do kąpieli i pielęgnacji emolienty zamiast tradycyjnych mydeł i płynów dla dzieci. Swędzeniu skóry zapobiega częste nawilżanie i natłuszczanie. Im chłodniejsza skóra, tym mniej swędzi, dlatego temperatura w sypialni dziecka nie powinna przekraczać 19 stopniu. Ubranka zawsze powinny być bawełniane. Jeżeli dziecko się drapie, to można zakładać mu rękawiczki na noc. Prostą sztuczką łagodzącą objawy swędzenia skóry będzie przetrzymywanie balsamu do pielęgnacji w lodówce i nakładanie zimnego na skórę, co przyniesie chociaż chwilową ulgę.

Pielęgnacja skóry dziecka jest niezwykle ważna i choć noworodki nigdy nie mają nieskazitelnej skóry, to w przypadku podejrzenia wystąpienia atopowego zapalenia skóry warto skonsultować się z lekarzem lub położną środowiskową, gdyż AZS (atopowe zapalenie skóry), często idzie w parze z alergią pokarmową, a swędzenie skóry naraża dziecko na niepotrzebny stres.

Więcej informacji o atopowym zapaleniu skóry i maści wspierającej leczenie znajdziesz tutaj: http://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-sensiderm-krem/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =