Jak ogarniać budżet domowy?

finanse
.
Każdy z nas miał kiedyś taką sytuację, że na koniec miesiąca nie zostało w portfelu nawet trochę oszczędności. Warto wspomnieć, że istnieje wiele sposób na oszczędzanie i zarządzanie rodzinnym budżetem domowym. W internecie znajdziemy blogi opisujące sposoby na oszczędzanie, które można wypróbować u siebie. Oszczędzanie może okazać się szczególnie trudne jeśli mamy na głowie kredyt, dzieci oraz inne zobowiązania.

Najważniejsze: cel

Wielu ekonomistów podaje, że najtrudniej jest oszczędzać nie mając jasno wyznaczonego celu. Planowanie budżetu rodzinnego może pochłonąć wiele energii i czasu. Warto więc zastanowić się czemu w ogóle chcemy odkładać pieniądze. Jasno określony cel będzie działał nawet w przypadku chwilowego braku motywacji lub niespodziewanych problemów. Rodzice dość często zbierają fundusze na studia dla dzieci, na podróże lub zakup nieruchomości. Precyzując cel pomyśl o sytuacjach, w których przeszkodą okazały się pieniądze. Założenia powinny być długoterminowe, ponieważ właśnie taki rodzaj celów pozwoli osiągnąć wolność finansową.

Świadome wydatki

Kawa w drodze do pracy czy ulubione lody po pracy to niby mały wydatek. Jeśli zsumujemy swoje wydatki okaże się, że wyjdzie z tego dość spora kwota, którą moglibyśmy odłożyć. O większości takich wydatków zapominamy, ponieważ wydają nam się błahe. Niezbędna jest więc świadomość uzyskana dzięki monitorowaniu wydatków. Nie chodzi o zapisywanie każdego wydatku, a spojrzenie na swoje 3 miesięczne wydatki i wyciągnięcie wniosków. Pozwolą one wyeliminować niepowołane nawyki i podbudować domowy budżet. Wielu z nas zastanawia się jak oszczędzać pieniądze, ale nie każdy jest świadomy swoich comiesięcznych zachowań.

Rachunki

Co miesiąc płacimy rachunki za wodę, prąd, abonament telefoniczny, telewizję, internet czy karnet na siłownię. Warto przyjrzeć się również rachunkom, ponieważ część osób nie korzysta z opłacanych abonamentów. Oszczędności można wprowadzić nawet na opłacie za telefon, internet czy telewizję. Dość często wybieramy dość drogie pakiety, z których tak naprawdę nie korzystamy. Rezygnacja z części usług nie obniży naszego standardu życia, a pozwoli wprowadzić realne oszczędności.

Zakupy

Planując zakupy warto zrobić wcześniej przegląd lodówki i szafek w kuchni. Unikniemy w ten sposób kupowania produktów, które mamy w domu. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie listy zakupów zawierającej tylko niezbędne produkty. Dodatkowym plusem jest brak marnowania jedzenia dość popularny w dzisiejszych czasach. Przed zakupami można przejrzeć gazetki sklepowe i kupić produkty będące aktualnie w promocji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 52 = 56